Pro získání českého občanství musí ukrajinští žadatelé splnit několik zásadních podmínek stanovených českými úřady. Základním předpokladem je trvalý pobyt na území České republiky po dobu minimálně pěti let. V případě, že je žadatel manželem nebo manželkou českého občana, může být tato doba zkrácena na tři roky. Důležitým aspektem je také skutečnost, že žadatel musí na území České republiky skutečně žít, nikoliv pouze formálně.
Žadatel musí také prokázat, že je finančně soběstačný a že v posledních třech letech řádně plnil své finanční závazky vůči českému státu. To znamená, že musí doložit pravidelný příjem, platby zdravotního a sociálního pojištění a daní. Nesmí mít žádné nedoplatky vůči finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně či správě sociálního zabezpečení.
Žadatel musí také prokázat, že je integrován do české společnosti. To znamená, že by měl mít stabilní zaměstnání nebo podnikat, mít zajištěné bydlení a udržovat sociální vazby v místě bydliště. Důležitým aspektem je také vzdání se původního ukrajinského občanství, pokud to ukrajinské zákony umožňují, neboť Česká republika preferuje jediné občanství.
Pro úspěšné získání občanství je nezbytné předložit všechny požadované dokumenty, které musí být úředně přeloženy do českého jazyka. Mezi tyto dokumenty patří rodný list, doklad o rodinném stavu, doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání, pracovní smlouva nebo živnostenský list, nájemní nebo kupní smlouva k bytu či domu a další relevantní dokumenty prokazující splnění všech podmínek.
Pro získání českého občanství musí občané Ukrajiny splnit základní podmínku, kterou je nepřetržitý trvalý pobyt na území České republiky po dobu minimálně 5 let. Tato doba se počítá zpětně ode dne podání žádosti o udělení státního občanství. Je důležité zmínit, že do této doby se započítává i předchozí pobyt na území ČR na základě povolení k dlouhodobému pobytu nebo víza k pobytu nad 90 dnů, přičemž tento předchozí pobyt se započítává pouze v poloviční délce.
Požadavky pro získání občanství |
Standardní proces |
Zjednodušený proces pro Ukrajince |
Minimální doba pobytu v ČR |
5 let |
3 roky |
Znalost českého jazyka |
B1 |
B1 |
Test z reálií |
Povinný |
Povinný |
Správní poplatek |
2000 Kč |
2000 Kč |
Doklad o příjmu |
Povinný |
Povinný |
Trestní bezúhonnost |
Povinná |
Povinná |
V případě, že je žadatel z Ukrajiny manželem nebo manželkou českého občana, může být doba požadovaného trvalého pobytu zkrácena na 3 roky. Toto ustanovení platí pouze v případě, že manželství trvá a manželé skutečně žijí ve společné domácnosti na území České republiky. Doba společného soužití musí být prokazatelná a doložitelná příslušnými dokumenty.
Specifická situace nastává u osob, které získaly v České republice mezinárodní ochranu formou azylu. V těchto případech se do požadované doby pobytu započítává i polovina doby řízení o udělení mezinárodní ochrany. To může významně zkrátit celkovou dobu čekání na možnost požádat o české občanství.
Je nezbytné zdůraznit, že pobyt musí být skutečně nepřetržitý. Přerušení pobytu na území České republiky po dobu delší než 2 měsíce může být překážkou pro udělení státního občanství, pokud žadatel tuto nepřítomnost řádně nezdůvodní. Akceptovatelnými důvody mohou být například studium v zahraničí, pracovní cesta nebo závažné zdravotní či rodinné důvody.
Pro doložení nepřetržitosti pobytu musí žadatel z Ukrajiny předložit chronologický přehled pobytů na území České republiky, včetně všech výjezdů do zahraničí trvajících déle než 2 měsíce. K těmto výjezdům je nutné doložit relevantní důvody a podpůrnou dokumentaci.
V rámci posuzování žádosti o občanství se hodnotí také integrace žadatele do české společnosti během doby pobytu. Ministerstvo vnitra zkoumá, zda žadatel v České republice skutečně žije, pracuje nebo studuje, má zde centrum svých životních zájmů a vytváří si skutečné vazby na českou společnost. Pouhé formální splnění podmínky délky pobytu není dostačující.
Je také důležité vědět, že doba trvalého pobytu musí trvat až do okamžiku vydání rozhodnutí o udělení státního občanství. Pokud by v průběhu řízení došlo k zániku trvalého pobytu, bylo by to důvodem k zamítnutí žádosti. Proto je nezbytné udržovat platnost povolení k trvalému pobytu po celou dobu řízení o udělení státního občanství.
Doklad o znalosti českého jazyka
Pro získání českého občanství je nezbytné prokázat znalost českého jazyka na úrovni B1 podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky. Tento požadavek je zakotven v zákoně o státním občanství České republiky a platí i pro ukrajinské žadatele. Zkoušku z českého jazyka je možné složit pouze u institucí, které jsou k tomu oprávněny Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Mezi tyto instituce patří především Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy a další vybrané jazykové školy.
Zkouška se skládá z několika částí, které prověřují všechny jazykové dovednosti. Uchazeči musí prokázat schopnost porozumění mluvenému slovu, čtení s porozuměním, písemný projev a ústní komunikaci. Během zkoušky musí žadatel prokázat, že je schopen komunikovat v běžných životních situacích, rozumí základním informacím v médiích a dokáže se vyjadřovat k tématům každodenního života.
Příprava na jazykovou zkoušku může trvat několik měsíců až rok, v závislosti na výchozí úrovni znalosti češtiny. Pro ukrajinské občany může být výhodou podobnost některých aspektů ukrajinštiny a češtiny, nicméně je důležité věnovat dostatečnou pozornost specifickým rysům českého jazyka, jako je například složitý systém skloňování a časování.
Od povinnosti složit zkoušku z českého jazyka jsou osvobozeni žadatelé, kteří splňují některou z následujících podmínek: dosáhli základního, středního nebo vysokoškolského vzdělání v českém jazyce, jsou starší 65 let, nebo mají tělesné či mentální postižení, které jim brání v osvojení jazyka. Tato osvobození musí být řádně doložena příslušnými dokumenty.
Doklad o znalosti českého jazyka nesmí být v době podání žádosti o udělení státního občanství starší než 2 roky. Je proto důležité dobře načasovat absolvování jazykové zkoušky vzhledem k plánovanému termínu podání žádosti. Cena za zkoušku se pohybuje okolo 3500 Kč, přičemž v případě neúspěchu je možné zkoušku opakovat, ovšem za další poplatek.
Pro úspěšné zvládnutí zkoušky je doporučováno navštěvovat specializované kurzy češtiny pro cizince, využívat online výukové materiály a aktivně praktikovat český jazyk v každodenním životě. Mnoho jazykových škol nabízí přípravné kurzy přímo zaměřené na složení zkoušky úrovně B1, kde se uchazeči seznámí s formátem zkoušky a procvičí si všechny testované dovednosti. V případě neúspěchu při první zkoušce je možné ji opakovat, není stanoven limit počtu pokusů, je však třeba počítat s dodatečnými náklady a časovou investicí.
Potvrzení o zkoušce z českých reálií
Pro získání českého občanství je nezbytné úspěšně složit zkoušku z českých reálií, která je součástí procesu naturalizace. Tato zkouška prověřuje znalosti o České republice, její historii, kultuře a základních společenských aspektech. Potvrzení o úspěšném složení zkoušky z českých reálií je platné po dobu 3 let od data jeho vydání a je jedním z klíčových dokumentů při podání žádosti o české občanství.
Zkouška se skládá na určených zkušebních místech, většinou na univerzitách nebo jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky. Pro ukrajinské žadatele je důležité se na zkoušku důkladně připravit, protože obsahuje otázky z různých oblastí českého života a státního zřízení. K dispozici jsou oficiální studijní materiály, které lze zakoupit nebo stáhnout z webových stránek Ministerstva školství.
Samotné potvrzení o zkoušce je vydáváno bezprostředně po úspěšném složení testu. K úspěšnému složení zkoušky je potřeba dosáhnout minimálně 60% správných odpovědí. Zkouška se skládá z písemné části, která obsahuje testové otázky s výběrem odpovědí. Časový limit na vypracování testu je 45 minut, což je dostatečná doba na zodpovězení všech otázek.
V případě neúspěchu při prvním pokusu je možné zkoušku opakovat, přičemž mezi jednotlivými pokusy není stanovena minimální časová prodleva. Je však třeba počítat s tím, že za každý pokus se platí zkušební poplatek. Pro ukrajinské žadatele může být výhodou, že některá zkušební místa nabízejí přípravné kurzy, kde se mohou seznámit s typovými otázkami a procvičit si testování v simulovaných podmínkách.
Potvrzení musí obsahovat všechny náležitosti včetně razítka zkušební instituce, podpisu oprávněné osoby a data složení zkoušky. Je důležité si potvrzení pečlivě uschovat, protože jeho ztráta by znamenala nutnost opakování zkoušky. Při podání žádosti o občanství se předkládá originál nebo úředně ověřená kopie tohoto potvrzení.
Pro ukrajinské žadatele je také podstatné vědět, že zkouška z českých reálií je oddělená od zkoušky z českého jazyka, kterou je nutné složit samostatně. Obě zkoušky jsou povinnou součástí procesu získání českého občanství a nelze je vzájemně nahradit nebo sloučit. Doporučuje se začít s přípravou na zkoušku z reálií s dostatečným předstihem, ideálně několik měsíců před plánovaným termínem, aby byl dostatek času na prostudování všech potřebných materiálů a případné opakování zkoušky, pokud by první pokus nebyl úspěšný.
Cesta k českému občanství je jako most mezi dvěma zeměmi, kde každý krok vyžaduje trpělivost, odhodlání a respekt k novému domovu
Květoslava Procházková
Potřebné dokumenty a jejich ověření
Pro získání českého občanství musí ukrajinští žadatelé předložit řadu důležitých dokumentů, které jsou nezbytné pro úspěšné dokončení procesu naturalizace. Základním dokumentem je řádně vyplněná žádost o udělení státního občanství České republiky, kterou lze získat na příslušném krajském úřadě nebo stáhnout z oficiálních webových stránek Ministerstva vnitra. K žádosti je nutné přiložit rodný list s úředně ověřeným překladem do českého jazyka. Pokud je žadatel ženatý nebo vdaná, musí doložit také oddací list, opět s ověřeným překladem.
Velmi důležitým dokumentem je doklad o pobytu na území České republiky, který prokazuje, že žadatel splňuje podmínku trvalého pobytu. Tento doklad nesmí být starší než 30 dnů v době podání žádosti. Ukrajinští občané musí také předložit výpis z trestního rejstříku ze země původu, tedy z Ukrajiny, který nesmí být starší než 6 měsíců. Obdobně je vyžadován i výpis z českého trestního rejstříku.
Pro prokázání znalosti českého jazyka je nezbytné doložit certifikát o složení jazykové zkoušky z češtiny na úrovni B1. Tento dokument vydává pouze certifikovaná instituce a musí být v originále nebo úředně ověřené kopii. K žádosti se také přikládá životopis v českém jazyce, který musí obsahovat všechny důležité životní události, včetně vzdělání, zaměstnání a rodinných vztahů.
Finanční situace žadatele musí být doložena potvrzením o zaměstnání nebo výpisem z živnostenského rejstříku, společně s potvrzením o příjmech za poslední tři roky. Je také nutné předložit doklad o zaplacení správního poplatku, který v současné době činí 2000 Kč. Všechny dokumenty v ukrajinštině musí být přeloženy soudním překladatelem do češtiny a tyto překlady musí být úředně ověřeny.
Pro ověření dokumentů je možné využít služeb notáře nebo Czech POINTu. Úřední ověření dokumentů nesmí být starší než 90 dnů od data podání žádosti. V případě, že některé dokumenty z Ukrajiny vyžadují vyšší ověření, je nutné zajistit jejich superlegalizaci nebo apostilaci. Tento proces může být časově náročný a je třeba s tím počítat při plánování podání žádosti.
Je důležité zmínit, že všechny dokumenty musí být předloženy v originále nebo jako úředně ověřené kopie. Běžné fotokopie dokumentů nejsou přípustné. Úřady mohou v průběhu řízení požádat o dodatečné dokumenty, proto je vhodné mít připravené i další podklady, které mohou podpořit žádost, například reference od zaměstnavatele nebo doklady o společenské integraci v České republice.
Podání žádosti na Ministerstvu vnitra
Proces podání žádosti o české občanství na Ministerstvu vnitra je klíčovým krokem pro ukrajinské občany, kteří se rozhodli stát občany České republiky. Žádost je nutné podat osobně na pracovišti Ministerstva vnitra, konkrétně na oddělení státního občanství a matrik v místě trvalého pobytu žadatele. Před samotným podáním žádosti je nezbytné si předem telefonicky domluvit termín návštěvy, aby se předešlo zbytečnému čekání a komplikacím.
Na pracoviště Ministerstva vnitra je třeba přinést veškeré požadované dokumenty, které musí být řádně přeloženy do českého jazyka soudním překladatelem. Mezi základní dokumenty patří rodný list, doklad o současném státním občanství (platný ukrajinský pas), doklad o rodinném stavu (oddací list nebo rozsudek o rozvodu), doklad o trvalém pobytu v České republice a potvrzení o absolvování zkoušky z českého jazyka a českých reálií.
Úředníci na místě provedou kontrolu všech předložených dokumentů a ověří jejich platnost. Je důležité mít s sebou také doklad o zaplacení správního poplatku, který v současnosti činí 2000 Kč pro dospělou osobu. Pokud žadatel žádá o prominutí některých zákonných podmínek, je nutné tuto skutečnost řádně odůvodnit a doložit příslušnými dokumenty.
Během podání žádosti proběhne také krátký pohovor s úředníkem, který ověří základní znalost českého jazyka a schopnost komunikace. Žadatel musí být schopen samostatně vysvětlit důvody své žádosti o české občanství a odpovědět na případné doplňující otázky. Tento rozhovor není součástí zkoušky z českého jazyka, ale slouží k ověření skutečné integrace žadatele do české společnosti.
Po přijetí žádosti obdrží žadatel potvrzení o jejím podání a informace o dalším postupu. Zákonná lhůta pro vyřízení žádosti je 180 dní, ale v praxi může být tato doba delší, zejména pokud je potřeba doplnit další dokumenty nebo provést dodatečná šetření. Během této doby může Ministerstvo vnitra žadatele vyzvat k doplnění chybějících dokumentů nebo k poskytnutí dodatečných informací.
Je důležité si uvědomit, že podání žádosti neznamená automatické udělení občanství. Ministerstvo vnitra pečlivě zkoumá všechny aspekty žádosti, včetně integrace žadatele do české společnosti, jeho trestní bezúhonnosti a plnění všech zákonných povinností. V případě zamítnutí žádosti má žadatel právo podat rozklad proti tomuto rozhodnutí, a to do 15 dnů od jeho doručení.
Po úspěšném vyřízení žádosti bude žadatel pozván ke složení státoobčanského slibu, který je posledním krokem před získáním českého občanství. Tento slavnostní akt se koná na krajském úřadě nebo na Magistrátu hlavního města Prahy, podle místa trvalého pobytu žadatele.
Správní poplatek a jeho výše
Za podání žádosti o udělení státního občanství České republiky je nutné uhradit správní poplatek, jehož výše je stanovena zákonem č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích. V současné době činí základní správní poplatek za podání žádosti 2000 Kč. Tento poplatek je třeba uhradit při podání žádosti, a to buď v hotovosti přímo na pracovišti Ministerstva vnitra, nebo převodem na určený bankovní účet.
Je důležité zmínit, že existují určité výjimky a možnosti osvobození od správního poplatku. Například žadatelé, kteří jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P, jsou od poplatku osvobozeni. Stejně tak jsou od poplatku osvobozeny děti mladší 15 let, které jsou zahrnuty do žádosti rodičů. V případě, že žadatel prokáže, že jeho příjem nedosahuje životního minima, může požádat o snížení nebo prominutí správního poplatku.
Pro ukrajinské občany, kteří žádají o české občanství, je důležité vědět, že správní poplatek je nevratný, a to i v případě zamítnutí žádosti. Proto je nezbytné před podáním žádosti důkladně zkontrolovat splnění všech požadovaných podmínek a mít připravené všechny potřebné dokumenty. Doklad o zaplacení správního poplatku se stává součástí spisové dokumentace.
V případě, že žadatel podává žádost prostřednictvím krajského úřadu, je třeba počítat s tím, že úhrada správního poplatku musí být provedena před odesláním žádosti na Ministerstvo vnitra. Pracovníci krajského úřadu poskytnou žadateli přesné informace o způsobu platby a potřebných údajích pro její provedení.
Je také důležité upozornit, že kromě základního správního poplatku mohou vzniknout další náklady spojené s procesem získání občanství. Jedná se například o poplatky za úřední překlady dokumentů, jejich ověření, případně za jazykovou zkoušku z českého jazyka. Tyto dodatečné náklady nejsou zahrnuty v základním správním poplatku a hradí si je žadatel samostatně.
Pro ukrajinské občany může být užitečné vědět, že některé dokumenty vydané ukrajinskými úřady musí být opatřeny apostilou nebo superlegalizací, což může představovat další finanční náklad. Celkové náklady na proces získání českého občanství se tak mohou pohybovat v řádu několika tisíc korun.
V případě, že žadatel potřebuje potvrzení o zaplacení správního poplatku pro své další účely, může o něj požádat na pracovišti, kde poplatek uhradil. Toto potvrzení může být důležité například pro účely daňového přiznání nebo pro zaměstnavatele, který se případně podílí na úhradě nákladů spojených se získáním občanství.
Čekací doba na vyřízení žádosti
Proces vyřízení žádosti o české občanství pro ukrajinské občany obvykle trvá několik měsíců až jeden rok, v některých případech se může protáhnout i na delší dobu. Tato doba je ovlivněna několika faktory, včetně současné vytíženosti příslušných úřadů a komplexnosti jednotlivých případů. Ministerstvo vnitra České republiky má ze zákona stanovenu lhůtu na vyřízení žádosti, která činí 180 dní od podání kompletní žádosti. Je však důležité poznamenat, že tato lhůta může být v odůvodněných případech prodloužena.
V současné době, vzhledem k zvýšenému počtu žádostí od ukrajinských občanů v důsledku válečného konfliktu, se běžná čekací doba pohledem praxe pohybuje okolo 8 až 12 měsíců. Žadatelé by měli počítat s tím, že během této doby mohou být vyzváni k doplnění dokumentace nebo k osobnímu pohovoru. Každá taková výzva může proces prodloužit o další týdny.
Důležitým aspektem je skutečnost, že doba zpracování začíná běžet až od momentu, kdy je žádost kompletní včetně všech požadovaných příloh. Pokud některé dokumenty chybí nebo nejsou správně vyplněné, úřad vyzve žadatele k jejich doplnění, což může celý proces významně prodloužit. Doporučuje se proto věnovat maximální pozornost přípravě všech dokumentů již před samotným podáním žádosti.
Během čekací doby má žadatel právo setrvat na území České republiky, pokud má platné povolení k pobytu. Je však nutné sledovat platnost všech dokladů a včas žádat o jejich prodloužení. Ministerstvo vnitra průběžně informuje o stavu žádosti, a to především prostřednictvím datové schránky nebo poštou na uvedenou korespondenční adresu.
V případě, že se zpracování žádosti protahuje nad standardní lhůtu, má žadatel právo podat stížnost na nečinnost správního orgánu. Toto by však mělo být až krajním řešením, protože ve většině případů je prodloužení způsobeno objektivními důvody, jako je například nutnost důkladného prověření všech skutečností nebo vysoký počet současně zpracovávaných žádostí.
Pro ukrajinské občany může být čekací doba psychicky náročná, proto je vhodné využít této doby k dalšímu zdokonalování znalosti českého jazyka a prohlubování integrace do české společnosti. Úspěšné zvládnutí zkoušky z českého jazyka a orientace ve společensko-kulturním prostředí jsou klíčovými faktory pro získání občanství. Během čekací doby je také možné konzultovat případné nejasnosti s právníkem specializujícím se na imigrační právo nebo s neziskovými organizacemi, které poskytují podporu v procesu naturalizace.
Složení státoobčanského slibu
Závěrečným a velmi významným krokem v procesu získání českého občanství je složení státoobčanského slibu. Tento slavnostní akt se koná na krajském úřadě podle místa trvalého pobytu žadatele. Pro ukrajinské občany, stejně jako pro všechny ostatní žadatele, je složení slibu povinné a nelze ho ničím nahradit. Po obdržení vyrozumění o schválení žádosti o udělení státního občanství má žadatel jeden rok na to, aby státoobčanský slib složil.
Samotný slib se skládá do rukou ředitele krajského úřadu nebo jím pověřeného pracovníka. Text státoobčanského slibu zní: Slibuji na svou čest věrnost České republice. Slibuji, že budu dodržovat její Ústavu a ostatní zákony České republiky. Pro ukrajinské občany je důležité vědět, že slib musí být pronesen v českém jazyce a není možné využít tlumočníka.
Slavnostní akt složení slibu probíhá v důstojném prostředí, obvykle v reprezentativní místnosti krajského úřadu. Při této příležitosti musí být v místnosti vyvěšeny státní symboly České republiky. Žadatel by měl přijít ve společenském oděvu odpovídajícím významu této události. Je možné, že se ceremonie zúčastní i rodinní příslušníci, což je běžně povoleno a dokonce vítáno.
Před samotným složením slibu je nutné předložit platný doklad totožnosti. Pro ukrajinské občany to znamená předložení ukrajinského pasu nebo jiného platného cestovního dokladu. Důležité je také přinést doklad o povolení k trvalému pobytu na území České republiky. Po složení slibu obdrží žadatel Listinu o udělení státního občanství České republiky, která představuje oficiální potvrzení o nabytí českého občanství.
Je třeba zdůraznit, že složením státoobčanského slibu se proces získání českého občanství definitivně završuje. Od tohoto okamžiku se žadatel stává plnoprávným občanem České republiky se všemi právy a povinnostmi. Pro ukrajinské občany to znamená možnost požádat o vydání českého občanského průkazu a českého cestovního pasu. Tyto doklady je nutné vyřídit co nejdříve po složení slibu.
V případě, že se žadatel nemůže ze závažných důvodů dostavit ke složení slibu v určeném termínu, je nezbytné tuto skutečnost neprodleně oznámit krajskému úřadu a požádat o stanovení náhradního termínu. Pokud by žadatel nesložil slib do jednoho roku od doručení vyrozumění o udělení občanství bez závažného důvodu, rozhodnutí o udělení státního občanství by pozbylo platnosti. Proto je důležité tento termín nepromeškat a věnovat složení slibu náležitou pozornost.
Vydání listiny o udělení občanství
Po úspěšném dokončení procesu získání českého občanství následuje významný krok - vydání listiny o udělení státního občanství České republiky. Tento dokument představuje oficiální potvrzení nabytí českého občanství a je klíčovým dokladem pro všechny budoucí úkony.
Ministerstvo vnitra České republiky po schválení žádosti o udělení občanství zašle písemné vyrozumění žadateli, ve kterém ho informuje o pozitivním výsledku řízení. V této fázi je důležité vědět, že samotné rozhodnutí o udělení občanství ještě neznamená automatické nabytí českého občanství. Občanství je nabyto až složením státoobčanského slibu, který musí být učiněn do 12 měsíců od doručení vyrozumění o udělení občanství.
Pro ukrajinské žadatele je podstatné, že slavnostní složení státoobčanského slibu se koná na krajském úřadě podle místa trvalého pobytu. Slib se skládá v českém jazyce a jeho znění je zákonem stanovené. Po složení slibu je žadateli předána listina o udělení státního občanství České republiky. Tento dokument má podobu slavnostní listiny s státními symboly a obsahuje všechny důležité údaje včetně jména, data narození, původní státní příslušnosti a data nabytí českého občanství.
Je třeba zdůraznit, že od okamžiku složení státoobčanského slibu a převzetí listiny se žadatel stává plnoprávným občanem České republiky. To s sebou přináší všechna práva a povinnosti, které z českého občanství vyplývají. Nový občan má právo požádat o vydání českého občanského průkazu a cestovního pasu, což by měl učinit co nejdříve po získání listiny o udělení občanství.
Pro ukrajinské občany je důležité vědět, že po nabytí českého občanství není nutné se vzdát ukrajinského občanství, jelikož Česká republika toleruje dvojí občanství. Nicméně je potřeba splnit případné ohlašovací povinnosti vůči ukrajinským úřadům podle tamních právních předpisů.
Listina o udělení občanství musí být pečlivě uschována, protože představuje základní doklad o nabytí českého občanství a může být vyžadována při různých úředních úkonech. V případě ztráty nebo poškození listiny je možné požádat o vydání její kopie, tento proces je však administrativně náročný a zpoplatněný.
Po získání listiny o udělení občanství je vhodné informovat o této skutečnosti všechny relevantní instituce, jako jsou zdravotní pojišťovna, zaměstnavatel, škola či banka. Změna státního občanství může mít vliv na různé aspekty života a je důležité zajistit aktualizaci údajů ve všech potřebných registrech a dokumentech.